احیاء یک طرح شکست خوردهارسال شده در: 1400/3/3              از دسته مطالب: عمومی


دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد خبر داد:

تلاش ستاد مبارزه با مواد مخدر برای احیاء یک طرح شکست خورده

به گزارش خبرگزاری مهر، علی غلامی، دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با بیان اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر، درصدد تصویب مصوبه‌ای جدید است، گفت: با این مصوبه باید مراکز جامع سلامت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت هم در کنار مراکز خصوصی، مرکز ام‌ام‌تی (مرکز درمان سوءمصرف مواد) داشته باشند.
 
وی اظهار داشت: سال گذشته شاهد بودیم که طرح واگذاری داروهای مخدر به داروخانه‌های منتخب، که طرح پایلوت آن به روایت تیم اعزامی از وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر کاملاً شکست‌خورده گزارش شده بود، به‌دنبال تصویب در جلسه‌ی 136 ستاد مبارزه با مواد مخدر، به سراسر کشور ابلاغ شد که البته با مخالفت صریح مجلس شورای اسلامی، سازمان بهزیستی، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، دانشمندان حوزه‌ی اعتیاد و بسیاری از دیگر صاحب نظران این حوزه، مسکوت ماند ولی موجب ایجاد وقفه‌ای بزرگ در درمان اعتیاد شد و بسیاری از دستگاه‌های قضایی، امنیتی، سیاسی و علمی را درگیر این حرکت غیرکارشناسی کرد.
 
دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با بیان این که شنیده‌ها حکایت از آن دارد که ستاد مبارزه با مواد مخدر، درصدد تصویب مصوبه‌ای جدید است، گفت: با این مصوبه باید مراکز جامع سلامت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت هم در کنار مراکز خصوصی، مرکز ام‌ام‌تی (مرکز درمان سوءمصرف مواد) داشته باشند.
 
وی افزود: هرچند که این طرح چند سال پیش در استان سیستان و بلوچستان به‌صورت پایلوت اجرا و با شکست مواجه شد، اما گویا ستاد مبارزه با مواد مخدر که در اجرای سراسری طرح‌های پایلوت شکست‌خورده پافشاری دارد، بنای اجرای سراسری این طرح شکست‌خورده را نیز در سر دارد.
 
دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با بیان اینکه، این‌بار نیز این طرح غیرکارشناسانه، به شکلی ضربتی و به دور از چشم کارشناسان و ناظران، برای تصویب در کمیته‌ درمان و سپس جلسه‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست رئیس جمهوری آماده شده است، گفت: پافشاری ستاد مبارزه با مواد مخدر در اجرای این‌گونه طرح‌های شکست‌خورده و تصویب آن در آخرین جلسه‌ای که رئیس جمهوری به‌عنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر در آن حاضر می‌شود، جای تعجب بسیار دارد و عجیب‌تر اینکه جهت مصوب کردن این طرح، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که به فاصله‌ی یک روز از تصویب در کمیته‌ی درمان، جلسه‌ی ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل شود و طرح موردنظر، در آنجا به تصویب رسانده شود.
 
وی بیان داشت: سال‌هاست که بخش خصوصی، در حوزه‌ی اعتیاد بدون دریافت ریالی از دولت، به‌خوبی از عهده‌ی وظایف خود برآمده است؛ حال چگونه است که ستاد مبارزه با مواد مخدر، بر خلاف اصل 44 قانون اساسی، برنامه‌ای که به‌خوبی در بخش خصوصی درحال اجراست را به بخش دولتی واگذار می‌کند؟
 
غلامی با بیان اینکه تنها بهانه‌ای که سال‌ها قبل باعث شد طرح پایلوت در سیستان و بلوچستان اجرا شود، ارائه‌ی خدمات در مناطق کمتربرخوردار بود، گفت: برای مناطق کمتربرخوردار، در بخش خصوصی واحدهای قمر پیش‌بینی شده بود تا هفته‌ای یک یا دو روز، به شکل سیار در آن مناطق ارائه‌ی خدمت شود؛ ولی واحدهای قمر، چند سال پیش بنا به دلایل نامعلومی حذف شدند!
 
دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور ادامه داد: سالیان سال است که به دلیل عدم حضور نماینده‌ای از 8400 مرکز درمان سوءمصرف مواد، در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر و کمیته‌های تخصصی آن، گاهاً طرح‌های غیرکارشناسی و غیر قابل اجرا تصویب می‌شود و در درمان اعتیاد چالش ایجاد کرده‌است. متأسفانه تلاش‌های پزشکان و دانشمندان این حوزه برای ورود به این جلسات با مقاومت بسیار شدید روبرو شده است. علت اینکه چرا حتی گرفتن نظر مشورتی از کسانی که هم پزشک هستند و هم سالیان طولانی و گاهی نزدیک به بیست سال در خط مقدم درمان اعتیاد مشغول هستند با مقاومت همراه است، مشخص نیست. امیدواریم شاهد عملکرد معقول ستاد مبارزه با مواد مخدر در این حوزه باشیم.